Nebiyan Yaylası/Aydınpınar Mah/19 Mayıs
tren

Kuraklık tehdidi devam ediyor

18.11.2020
617
Kuraklık tehdidi devam ediyor

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde su seviyesi 1 metre düştü. Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Yusuf Demir, “4 aydır yağış düşmeyen bölgemizde tüm sulak alanlarda önemli bir tehdidin yaşandığını görmek mümkün” dedi.

Türkiye’nin önemli sulak alanları arasında yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yağış rejiminde yaşanan değişimler ve küresel iklim değişikliği nedeniyle kuraklık tehlikesi yaşanıyor.

Bölgede beklenen yağışların gerçekleşmemesi deltadaki su seviyesinde düşüşe neden oldu. Su seviyesi 1 metre azalırken, kıyıdan ise 2 metre su çekildi.

1.3 MİLYON HEKTAR SULAK ALAN RİSK ALTINDA

Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Yusuf Demir, Samsun’daki deltada yaşanan kuraklıkla ilgili uyarılarda bulundu:

* Türkiye’de 14 tane Ramsar sulak alan bölgesi var. Son 50 yıla baktığımızda ülkemizdeki 2,5 milyon hektara ulaşan sulak alanımızın, 1,3 milyonunun ciddi anlamda kuruduğunu görüyoruz.

* Özellikle bu seneye baktığımızda Samsun’da son 4 ayda ciddi kuraklık yaşandı. Bu kuraklık etkisiyle beraber bölgemizde çok önemli olan 3 tane sulak alanımızın 3’ünün de risk altında olduğunu ve bu sene çok ciddi anlamda tehlike taşıdığını yine yaptığımız incelemelerde ortaya koymak mümkün.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Nebiyan Web Tasarım